Reacties
Angst: “Maar nooit als ze alleen zijn, altijd op de markt of in de trein”
In 2005 kwam de cabaretgroep Daar vliegende panters met het lied We worden bedreigd door de moslims.
De nuchterheid van de Panters is fenomenaal. Ze opperen goed beschouwd zelfs de mogelijkheid dat ontploffende mohammedanen alleen slachtoffer zijn van een akelige aandoening, maar moeten die hypothese helaas verwerpen vanwege de reden in de titel van het hoofdstuk. Omdat die relatie tussen mohammedanisme en ontploffen niet afdoende onderzocht is, en dus ook onvoldoende verklaard is, hebben ze hiermee precies de belangrijkste angst aangewezen.
Hoe serieus moet je deze angst nemen? Hoe deze angst aan te pakken? Zou het helpen om er op te hameren dat het aantal slachtoffers van terreurdaden in de westerse landen uiteindelijk wel meevalt? Bijvoorbeeld in vergelijking met het aantal verkeersdoden? Of met het aantal doden door afrekeningen in het drugscircuit?
Wie zulke vergelijkingen maakt, toont daarmee een volkomen ontbreken van verantwoordelijkheidsgevoel. Er wordt dan immers voorbij gegaan aan de intèntie om angst aan te jagen door middel van terreur. We zullen nadrukkelijk stil moeten staan bij die intentie.
Nog verwerpelijker dan het relativeren van het dodental door het mohammedaans geïnspireerde terrorisme is het ophangen van kletsverhalen over de frustraties van de terroristen.
